MODÜLER MOBİLYA TASARIMI

MDF’nin tanımını anlatacak olursak öncelikle ingilizce olan 3 kelimenin kısaltması olan “Medium Density Fiberboard” yani orta yoğunluklu lif levha demektir. Bazı imalatçı arkadaşlarımızın bunu medefe olarak bilsede doğrusunu öğrenmelerinde fayda var. Orta sertlikte malzemelerdir. Odun, tahta veya diğer selülozik hammaddelerden edilen lifler belirli bir sıcaklıkla kurutulur ardından %9-11 sıcaklıkta olan özel tutkal ve yapıştırıcılar ile karıştırıldıktan sonra yüksek ısılı ve basınçla preslenerek MDF levhalar haline getirilir. Sunta ise, odunsu talaşların anlattığım özel tutkallarla preslenmesiyle edilen üründür. Suntalam ve MDFlam ise bu levhalar üzerine melamin reçinesi ve tutkal emdirilerek yanmaz ve su geçirmez hale gelen dekor kağıdının kaplanmasıyla elde edilir. Tanımlarım çok basit görünerek yanlış anlaşılmaya sebep olmasın. Tabiki bir çok kimyasal madde ve teknik terimler ile anlatılabilir.

Ben basit ve öz anlatımlardan yanayım. Bu malzemeler anlattığım gibi doğal değildir. Doğal ahşap kaplamalı veya lake cilalı modüllerin pahalı olması, suntalam ve mdflam mobilyaların tercih edilmesini sağladı. Ardından membran ve akrilik kapakların ortaya çıkması suntalam ve mdflam kullanımını yaygınlaştırdı.

Günümüzde mobilyaların çoğunluğu bu ürünlerle üretilmektedir. Artık yavaş yavaş imalattan konuşmaya başlayalım, bu levhaların standart en ve boy ölçü standardı 3660x1830mm veya 2800x2100mm’dir. Standart kalınlıklar genelde 3mm, 6mm, 8mm, 16mm, 18mm, 25mm, 30mm’dir. 3mm kalınlığındaki levhalar çekmece altlarında, 6mm levhalar kapaklardaki cam arkası, figür,çekmece altları, 8mm levhalar komodin, şifonyer, dolap arkalıkları, 16mm ve 18mm genel mobilya iskeleti ve gövdesinde, 25mm ve 30mm kalınlıktaki levhalarsa dolap, şifonyer, komodinlerde dekoratif görünüm amacıyla kullanılır. Ayrıca MDFLAM ve SUNTALAM imalatçıları, dolaplardaki taç, kapak, figür vb. ayrıntılar için çeşitli profiller üretmiştir. Sizlere mobilya tasarımı hakkındaki önemli ve temel bilgiler anlattım. Çok yavan ve önemsiz bilgi gibi görünebilir ama ileriki yazılarımda size çok yardımcı olacağını zaman geçtikçe göreceksiniz. Bir sonraki yazımda size bir dolap nasıl tasarlanır onu anlatacağım. Görüşmek üzere.

Hoşçakalın.

Bu gönderiyi paylaş